Neuropsychologia
- Diagnoza neuropsychologiczna w schorzeniach ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego (Alzheimer, Parkinson, SM i in.)
- konsultacje po udarach mózgu
- diagnozowanie uszkodzeń mózgu
- Badanie pamięci i percepcji wzrokowej
- Określanie dysfunkcji ukierunkowania czynności poznawczych z zaburzeniami spostrzegania, myślenia, pamięci, świadomości
- Badanie aktywności poznawczej w kierunku diagnozy zaburzeń psychicznych wieku podeszłego
- Diagnostyka zaburzeń psychicznych na tle organicznym
A ponadto:
- Badania potencjału intelektualnego
- Badanie temperamentu
- Badanie cech osobowości
- Badanie funkcji poznawczych
(szybkość reakcji, koordynacja wzrokowo-ruchowa, pamięć wzrokowa, koncentracja uwagi)
Badanie neuropsychologiczne
Mózg jest bardzo złożonym narządem, a jego uszkodzenia znajdują odzwierciedlenie w wykonywaniu przez człowieka określonych zadań. Dlatego oprócz badań wykonywanych lub zleconych przez neurologa (psychiatrę) stosuje się badania różnych funkcji ludzkiego mózgu, polegające na wykonywaniu przez pacjenta prostych i złożonych zadań lub/i (testów psychologicznych). Pozwalają one ocenić stopień uszkodzeń a także wyznaczyć obszary wymagające rehabilitacji. Dobra diagnoza neuropsychologiczna wspomaga wyznaczenie odpowiednich celów terapii, a także pomaga lekarzom w postawieniu trafnej i rzetelnej diagnozy. Efektem diagnozy neuropsychologicznej jest opinia neuropsychologiczna zawierająca szczegółowy opis zarówno mocnych stron pacjenta, jak i trudności, które mogą być wywołane przez chorobę. Wykonanie diagnozy funkcji poznawczych jest standardem w dobrej praktyce psychiatrycznej/neurologicznej, a diagnoza ta niekiedy jest bardziej czuła w wykrywaniu chorób mózgu niż badania neuroobrazowe.